Jakie wyróżnia się rodzaje papieru filtracyjnego?

Jakie wyróżnia się rodzaje papieru filtracyjnego?

Włókna celulozowe wzbogacone odpowiednimi składnikami są w stanie odfiltrowywać najróżniejsze cząsteczki stałe zarówno z oparów, jak i cieczy. Jednak aby zapewnić sobie najwyższą skuteczność oczyszczania z pewnych substancji, konieczny jest dobór właściwego papieru filtracyjnego. Już teraz poznaj jego poszczególne rodzaje.

Różne gramatury i rozmiary

Należy zaznaczyć, że tego rodzaju materiały do filtracji dostępne są w różnych formach, tj. arkuszy lub rolek. Każdy z nich ma też określoną gramaturę. To jeden z czynników determinujących ich wykorzystanie. Oprócz tego duże znaczenie mają dodatkowe składniki, używane w produkcji takich filtrów, w tym m.in. żywice i oleje, z jednej strony  zwiększające skuteczność odseparowywania cząstek stałych, a z drugiej wzmacniające strukturę papieru filtracyjnego.

Jakościowa bibuła filtracyjna

Ten typ wykorzystuje się do prowadzenia analizy jakościowej. Pozwala na identyfikację rodzaju cząstek stałych, znajdujących się w roztworze. Zazwyczaj produkuje się go w całości z celulozy. Dobrze znosi zarówno związki o odczynach mocno kwasowych, jak i silnie zasadowych, a także temperatury do 120° Celsjusza.

Ilościowa bibuła filtracyjna

Ten rodzaj bibuły wykorzystuje się do analizy grawimetrycznej, czyli ilościowej przez określenie masy konkretnego czynnika. W składzie zazwyczaj znajduje się niemal 100% celulozy oraz 0,01% popiołu.

Chromatograficzna bibuła filtracyjna

Stosowany w laboratoriach papier filtracyjny wykorzystywany jest w procesie elektroforezy. Tego rodzaju bibuły używa się także w analizach jakościowych i ilościowych. Dzięki swoim właściwościom gwarantuje relatywnie szybki przepływ wody i sprawne pochłanianie cząstek przeznaczonych do odseparowania.

Bibuła filtracyjna

W tym przypadku chodzi o papier filtracyjny z dodatkowymi tworzywami wspomagającymi w oczyszczaniu płynu z określonych cząstek. Najczęściej do tego celu stosuje się włókna szklane lub kwarcowe. Dzięki nim bibuła ta może pracować w wysokich temperaturach.

Wybierz papier filtracyjny stosownie do potrzeb

Warto pamiętać, że każdy z tych rodzajów papieru filtracyjnego dzieli się m.in. ze względu na gramaturę, o czym mogłeś przekonać się wyżej. Dlatego, wybierając takie materiały, sprawdź parametry konkretnego produktu, aby pasował on do odpowiednio określonych potrzeb. W przypadku wątpliwości zawsze warto zwrócić się do sprzedawcy po poradę.